Viborg

Z Multimediaexpo.eu
Přejít na: navigace, hledání
Centrum města Viborg (2014)
Katedrála ve Viborgu (2012)

Viborg [ˈʋib̥ɒːˀ] je dánské město ležící ve středním Jutlandu. Je sídlem obce Viborg a zároveň kraje Midtjylland. Viborg je také sídlem Nejvyššího soudu pro západní Dánsko, nejvyššího soudu pro Jutský poloostrov. Obec Viborg je druhou největší obcí v Dánsku, zabírá 3,3% celého povrchu Dánska.

Historie

Město bylo založeno v 8. století Vikingy a je tak jedním z nejstarších měst. Díky své dobré poloze mělo velký strategický význam a probíhali zde důležité náboženské a politické události. Ve městě byl kdysi postaven hrad typu motte. Své jméno má složené ze slov Wii, což znamená Svaté místo, a Berg, tedy kopec.

Památky

Viborg je proslulý svou katedrálou. Konstrukce katedrály začala v roce 1130 a trvala 50 let. Několikrát do základů vyhořela a byla vždy znovu postavena. Z původní katedrály se dochovala pouze krypta. Nejnovější části kostela pochází z roku 1876. Katedrálu zdobí mnoho maleb s biblickou tématikou od dánského malíře Joakima Skovgaarda. Vedle katedrály stojí Skovgaardovo muzeum založené v roce 1937.

Před reformací bylo ve Viborgu 5 klášterů (pro augustiánské bratry, pro augustiánské sestry, františkánský klášter, dominikánský klášter a klášter maltézského řádu), asi 12 kostelů a několik kaplí. Do dneška se dochovala jen katedrála a zbytky františkánského a dominikánského kláštera.

Sport

Viborg získal během posledních deseti let pověst jednoho z nejlepších sportovních měst Dánska. Nejprve se v městě zformoval tým házenkářek(což je v Dánsku populární sport a Viborg je nadále mezi 5 nejlepšími kluby Evropy). Následně se tým házenkářu a zejména profesionální fotbalový tým umístil na předních příčkách dánských lig. V letech 1998-2008 byl Viborg FF stálým členem dánské Superligy a v roce 2000 vyhrál dánský pohár.

Vzdělávání

Ve Viborgu sídlí několik vzdělávacích institucí včetně Viborg Katedralskole (katedrální školy). Má se za to, že zde byla založena v roce 1060 škola - ve stejné době jako se město stalo sídlem biskupa. Současná monumentální stavba byla postavena v roce 1926 pro velké množství studentů a později se ke škole připojila ubytovna pro žáky z vnějších krajů nebo ostrovů, které poblíž gymnázium nemají. Ačkoli je tento systém již zastaralý, jsou koleje stále populárnější, přebývá v nich několik studentů z Grónska nebo studenti, kteří nechtějí zůstat doma. Viborg Katedralskole je dnes jedna ze čtyř gymnázií ve Viborgu. Ve Viborgu také sídlí Animační dílna, umělecká škola sídlící v bývalé škole na okraji města.

Partnerská města

Galerie

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Viborg
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Viborg