Vít Klusák

Z Multimediaexpo.eu
Přejít na: navigace, hledání

Vít Klusák (* 24. března 1980) je český režisér, kameraman a producent. Vystudoval fotografii na střední průmyslové škole grafické v Hellichově ul. u prof. Velkoborského, dvakrát samostatně vystavoval (Plesejme, Klub Mlejn 1998 a Etuda, Duncan Centre 1999). Spolu s Filipem Remundou spravuje filmovou společnost Hypermarket Film s.r.o. Žije v Praze.

Tvorba

V roce 2002 spoluorganizoval demonstraci s celodenním kulturním programem proti výstavbě mimoúrovňové křižovatky na Letenské pláni v Praze. Absolvent katedry dokumentární tvorby na FAMU, od října 2006 pedagog prvního ročníku tamtéž. Ve svých filmech se systematicky vrací k třecím plochám mezi tvorbou a společností. Jako kameraman spolupracuje s kolegy: Martinem Marečkem, Vítem Janečkem, Filipem Remundou, Helenou Papírníkovou, Martinem Duškem a Lucií Královou. S bratrem Pavlem Klusákem napsal na motivy pohádky K. J. Erbena scénář celovečerního filmu My tři bratři, který by rádi brzy natočili.

Filmografie

Režie

 • Začátek světa (1999)
 • Digestive (10 min., 2000) je filmový opak aperitivu. Skupina gymnazistů si uspořádá staročeskou hostinu a pak se vydá pozvracet McDonald ve Vodičkově ul. v Praze.
 • Ocet (22 min., 2001) je portrét bez portrétovaného. Nepřítomný Klusákův otec, hudební skladatel Emil Viklický, se natáčení zarputile vyhýbá, a tak je nahrazen dvojníkem, jež se ozval na novinový inzerát.
 • Návod rekonstrukce kopie skutečnosti (20 min., 2001) ověřuje myšlenky Viléma Flussera hledáním původního reálného času a prostoru, v nichž byla pořízena fotografie, sloužící jako dezinformace v politickém kontextu.
 • Vlast a Burian (30 min., 2003) reportážně a esejisticky těží z převozu ostatků mrtvého komika na společensky nejprestižnější hřbitov – na Vyšehrad.
 • Český sen (režie: Vít Klusák a Filip Remunda; kamera: Vít Klusák, 2004) dokumentuje rozsáhlou skutečnou akci, kterou režiséři rozvinuli. Zadali reklamní agentuře MARK/BBDO objednávku na reklamní kampaň pro neexistující produkt: fiktivní hypermarket. Zapříčinili – a nafilmovali – tak řadu reakcí, jež se bezprostředně dotýkají témat reklamy, marketingu, konzumentství, obrazů nahrazujících realitu a proměny životního stylu po pádu komunismu.
 • Přestávka (7 min., 2006) je malá hudební docuroadmovie s Janem Budařem v hlavní dvojroli. Znavení stěhováci upustí koncertní křídlo uprostřed pražské magistrály. Kalamita se však nekoná: síla dobře míněné hudby na sedm minut zmrazí všechen neklid velkoměsta a osvobodí chodidla z pedálů, aby se mohla roztančit.
 • Vánoce v Bosně (26 min., 2008) je válečná reportáž o blbé hudbě a blbé válce. A zároveň první společný film Víta Klusáka a Filipa Remundy. Sedm let po natáčení sestříhali filmovou zprávu o tom, jak české popové hvězdy vyrazily v prosinci 2001 na výlet za českými vojáky v Bosně.
 • Paniččino všechno (18 min., 2008) je krátký dokumentární film Víta Klusáka a Kateřiny Šedé zachycující situaci po smrti Kateřininy babičky, kdy se celá rodina snažila rozptýlit babiččina psa Ajdu, který začal tesknit a výt. Rodina se snažila dodržovat babiččiny rituály včetně zapínání televize nebo třeba otevírání oken tak, aby pro pejska napodobila jeho obvyklý denní režim.
 • Dzdzysto (Deštivo) (5 min., 2009) je dokumentární videoklip k písni Lenky Dusilové Dzdzysto z alba Eternal Seekers. „Silvestrovský Václavák 2008/9: nahoře Svobodná Evropa v obležení odstřelovačů - na dohled od místa, kde se doopravdy zapálil Palach, pod koněm řádí TV Nova a v půli Václaváku hoří štěstím silvestrovští sebeatentátníci. Ve snu se mi zdálo, jak křičím: "Všichni jsme prezidenti svý země! A Silvestr je každej den." - Taky proto je ten svátek šílenej.“ (z anotace V. Klusáka)

Produkce

 • 2008 – Burianův den žen – dokumentární série polemických portrétů pozoruhodných žen s Janem Burianem
 • 2010 – For Semafor – celovečerní dokumentární film Miroslava Janka (koprodukce s HBO)
 • 2010 – Doba měděná – celovečerní dokumentární film Ivo Bystřičana
 • 2011 – Pod sluncem tma – celovečerní dokumentární film Martina Marečka
 • 2011 – Nic proti ničemu – celovečerní komedie Petra Marka (koprodukce se spol. LÁHOR/Soundsystem)

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vít Klusák