Pavlína Pořízková

Z Multimediaexpo.eu
Přejít na: navigace, hledání
Pavlína Pořízková (2014)
Pavlína Pořízková (1985)

Pavlína Pořízková, známá také jako Paulina Porizkova, (* 9. dubna 1965, Prostějov) je známou česko-americkou herečkou a supermodelkou.
Je držitelkou švédského a amerického občanství.

Kdy byla ještě batole, její otec a matka spolu opustili Československo, kvůli brutální sovětské invazi v roce 1968 a přestěhovali se do Lundu v jižním Švédsku. Paulinu a její mladšího bratra Jáchymovi nechali pod péčí jejich babičky, věříce, že děti by mohly vzít později.

Po nezdařeném záchranném pokusu, ve kterém její matka byla zadržena českou policií, mezinárodní politický tlak vedený známým politikem Olofem Palmem zapříčinil, že česká vláda po sedmi letech povolila rodině Paulíny se znovu sejít. Setkání však skončilo brzy, když manžel odešel a dvojice přistoupila k rozvodu. Otec a dcera se tehdy navzájem odcizili.

Paulína nenáviděla období ve Švédsku, jelikož ji sužovaly její vrstevníci kvůli jejímu postavení politického uprchlíka (ačkoliv jí vystavili švédské občanství).

Modelingová kariéra

Fotograf, který byl přítelem Pořízkové, udělal její fotky a poslal je do modelingové agentury Elite v roce 1980. Její výška 180 cm byla ideálních k tomu, aby se stala modelkou. Ředitel agentury Elite, John Casablanca, si všiml atraktivity a potenciálu Pořízkové a nabídl jí lístek do Paříže. Byla to mimořádně lákavá nabídka pro teenagera, který dychtil po tom, aby se dostal ze Švédska a postavil se na vlastní nohy.

V Paříži se rychle stala top modelkou na začátku 80. let a její sláva se rozšířila do Spojených států, když pózovala v edici plavek pro magazín "Sports Illustrated". Objevila se na titulní stránce časopisu Sports Illustrated Swimsuit, v čísle z roku 1984 a znovu v roce 1985. Třetí období v roli "dívky titulků časopisu Sports Illustrated" bylo pravděpodobně přerušeno, když se objevila plavkách na titulce magazínu Life.

Pořízková se objevila na první stránce magazínu Playboy ze srpna 1987, což zřejmě byla příprava na její nový kalendář s plavkami. O pár let dříve se objevila nahá v časopise GQ, kvůli čemu se cítila znepokojená.

Oba její kalendáře jsou z let 1988 a 1999, od fotografa Marco Glaviano, z nichž se prodalo statisíce kopií. Tímto se nastavil standard, který vydláždil cestu i pro jiné modelky jako Cindy Crawford pro jejich vlastní obrázkové kalendáře.

Pořízková byla dvakrát vybrána a zařazena časopisem People mezi padesát nejkrásnějších lidí na světě, v roce 1990 a 1992. Magazín Harper's Bazaar ji nominoval jednou z jeho deseti nejkrásnějších žen v roce 1992. Časopis American Photo ve svém prvním vydání ji prohlásil za modelku 80. let.

Objevovala se na titulních stránách velkého počtu časopisů po celém světě, zejména v období mezi 80. a 90-tými lety – včetně Vogue, ELLE, Harper's Bazaar, Self, a Glamour. Také je ztvárněna v reklamě na dietní nápoj Sprite.

V roce 1988 Pořízková vyhrála nejvyšší placený modelingový kontrakt s kosmetickou společností Estee Lauder, který jí přinášel 6 milionů dolarů ročně, čímž nahradila modelku Willow Bay. Strategie Estee Lauder koncem 80-tých let spočívala v oddálení se od pracující ženy a cílem byla mladá, dokonalá žena z vyšší třídy. V roce 1995 byla Pořízková nahrazena modelkou Elizabeth Hurley, jak cílená orientace Estee Lauder na mladý, přirozený trh.

Paulína se objevila v knize modelek, autorem které je Marco Glaviano a ve Fashion Photography od Patrick DeMarchelier. Z pozdějších je to zmiňované pózování v plavkách pro LIFE magazín pár let dozadu. Také ji najdeme v knize od Herb Ritts s názvem Women.

Během své ranné modelingové kariéry měla viditelně rozdílnou barvu a mezeru mezi oběma předními zuby. To byl důvod proč se během tohoto období obvykle více objevovala se zavřenými ústy jako s úsměvem. Jeden spisovatel poznamenal, že její zuby jsou výstředností na jinak bezvadné tváři. Jedinečnost jejího úsměvu se stala známkou pro toto období její kariéry. Její zuby s barevnou odlišností a mezerou byly napraveny (a filmovány) během jejího filmového debutu Anna. Další její značkou byl její "zasněný výraz", který jako tvrdila, byl způsoben přivíráním očí před kamerou a její extrémní krátkozrakosti.

Po porodu svého prvního dítěte, Pořízková věnovala méně a méně času modelingu a přešla k herectví v nezávislých filmech. Brzy dostala nový kontrakt jako vedoucí modelka pro Escadu. Na začátku roku 2001 byla hostitelkou televizní show na E! network's Style Channel.

V roce 2005 se dostala do katalogu známé Victoria's Secret.

Přestože měla velmi úspěšnou kariéru modelky, byla známá značně drsnými poznámkami o módním průmyslu...

Velká Galerie

YouTube

One on One – Paulina Porizkova (2010, anglicky)
Paulina Porizkova on The Tonight Show (1994)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pavlína Pořízková
Google nabízí fotografie a obrázky k tématu
Pavlína Pořízková
200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)