Oklahoma City

Z Multimediaexpo.eu
Přejít na: navigace, hledání
Panorama města

Město Oklahoma se nachází ve stejnojmenném státě Oklahoma, v USA. Bylo založeno při příležitosti tzv. Oklahoma Land Run, kdy se v roce 1889 rozdávala volná půda v oblasti. Oklahoma City je největší město státu Oklahoma a zároveň jeho hlavním městem. Je 36. největší v USA, roce 2005 zde žilo 531 324 lidí. Nachází se zde vše, od zábavy až po průmysl.

Historie

Město bylo založeno 22. dubna roku 1889. Usadilo se zde 10 000 osadníků. V dalších deseti letech se jejich počet zdvojnásobil. Stát Oklahoma vstoupil roku 1907 do Unie s hlavním městem Guthrie, ale po krátké době získalo titul hlavního města Oklahoma City. V 70. letech se město dočkalo velkých změn. Jeho centrum bylo srovnáno se zemí, aby dalo vzniku nové tváři města. Bylo kvůli tomu zničeno mnoho cenných budov, vlastně celé historické viktoriánské jádro, které by dnes bylo významnou kulturní památkou. Ale pak přišel obrovský olejový krach, který městu zasadil velkou finanční ránu a plány se rozplynuly, historické jádro města však již bylo na vždy ztraceno. Původní plány se nikdy nezrealizovaly, v centru Oklahoma city je dodnes tzv. zelená louka, neboli volné prostranství. Svému využití se těší teprve posledních pět let, kdy se toto místo využívá k různým sportovním účelům (NBA) nebo kulturním akcím (promenády).

Geografie

Rozloha města činí 244 čtverečních mil (měřeno v roce 2004). Město se vyznačuje především čistým ovzduším, je druhý nejčistší velkoměsto v USA (po Floridě).

Demografie

Rasové složení

Školství

Oklahoma City je domovem mnoha univerzit a kolejí.

Turistické cíle

Brick Town je jeden z centrálních okresů města. Je to bývalý skladištní okres jihovýchodně od centra. Skrz tento okres teče kanál, je zde velký park a památník běhu země, díky kterému město vzniklo. Závratnou rychlostí se zde rozvíjí zábavní průmysl. Město spokojí sportovní nadšence všeho druhu, umělcům nabízí mnoho galerií. Je zde nespočet obchodů a obchodních domů světových značek. Jsou zde vědecká centra a botanické zahrady.

Přírodní podmínky

Oklahoma City leží v tornádové oblasti, takže je ve větší míře vystavena možným přírodním katastrofám jako jsou tornáda či ničivé větry, dosahující velmi vysokých rychlostí.

Stinné stránky

Oklahoma City se několikrát se stala terčem teroristických útoků, z nichž nejkrvavější byl bombový útok v dubnu roku 1995.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Oklahoma City