Million Dollar Baby

Z Multimediaexpo.eu
Přejít na: navigace, hledání
Filmový plakát - Million Dollar Baby

Million Dollar Baby je významný film Clinta Eastwoodaz roku 2004 – drama oceněné 4 Oscary.

Ve filmu hrají zejména: Clint Eastwood, Hilary Swank a Morgan Freeman. Je to příběh o trenérovi boxu Frankie Dunnovi, který bude trénovat Maggie Fitzgeraldovou na mistrovství světa v ženském boxu. Maggie se snaží utéct své nepolapitelné minulosti a chce se stát profesionálem v ženském boxu. Film obdržel 4 Oscary, včetně ceny Best Picture.

Scénář byl napsán Paulem Haggisem, dle krátkého příběhu od F.X. Tooleho, literární pseudonym zde má Jerry Boyd. Původní název knihy byl Rope Burns.

12. července 2005 byl film vydán na DVD.
18. dubna 2006 poté vydán na HD DVD.

Příběh

Trenér boxu Frankie Dunn (Clint Eastwood) stále nevytrénoval žádného šampióna na mistrovství světa v boxu, poslední jeho naděje skončí u jiného manažera. Do tělocvičny přichází Maggie Fitzgeraldová (Hilary Swank), mladá servírka má od mládí jeden velký sen, stát se profesionálem v ženském boxu. Frankie ji ale nechce učit. Maggie se ale seznamuje s Eddiem Scrap-Iron Duprisem (Morgan Freeman), bývalým boxerem, a uklízečem v tělocvičně a dostává se blíž k Frankiemu, který nakonec svolí Maggie trénovat.

Po mnoha a mnoha zápasech se Maggie dostává na mistrovství světa, kde ale utrpí po zákeřném úderu ze zad, zranění páteře. Zbytek filmu dramaticky líčí pocity a myšlenky Maggie včetně její touhy po odchodu ze světa, o což žádá Frankieho, který zprvu nesouhlasí, ale nakonec ji píchne smrtící injekci.

Hrají

Herec Ztvárněná role
Clint Eastwood Frankie Dunn
Hilary Swank Maggie Fitzgerald
Morgan Freeman Eddie 'Scrap' Dupris
Jay Baruchel Lanre Barch
Lucia Rijker Billie 'The Blue Bear'
Brían F. O'Byrne Father Horvak
Anthony Mackie Shawrelle Berry
Margo Martindale Maggie's mother
Michael Peña Omar
Benito Martinez Billie's Manager

Ocenění a nominace

Ceny Academy Awards
1. Nejlepší snímek
2. Nejlepší režie
3. Nejlepší herečka (Hilary Swank)
4. Nejlépe spolupracující herec (Morgan Freeman)
Ceny Golden Globe
1. Nejlepší režie
2. Nejlepší herečka (drama) (Hilary Swank)

Million Dollar Baby obdržel cenu Academy Award (Oscar) za nejlepší snímek roku 2004. Clint Eastwood obdržel druhého Oscara za režírování a také obdržel nominaci na nejlepšího herce. Film byl nominován na cenu za nejlepší střih a cenu nejlepší filmové adaptace příběhu. Film byl poražen Letcem (The Aviator) Martina Scorsesiho, který vyhrál Golden Globe a cenu BAFTA za nejlepší drama, ačkoliv byl film Million Dollar Baby více populární u kritiků.

Film byl také nominován a několikrát vyhrál Golden Globes, SAG Awards a Directors's Guild Awards.

Externí odkazy