Jean-Paul Belmondo

Z Multimediaexpo.eu
Přejít na: navigace, hledání
Jean-Paul Belmondo (2011)
Jean-Paul Belmondo (2009)
Jean-Paul Belmondo (2001)

Jean-Paul Belmondo, v rodné Francii též přezdívaný jako Bébel, (* 9. dubna 1933, Neulily-sur-Seine, západně od Paříže), je známý francouzský herec. Jako syn věhlasného francouzského sochaře Paula Belmonda studoval na Conservatoire National Superieur d’Art Dramatique (CNSAD). Ve studiích se mu sice příliš nedařilo, zato v sobě objevil vášeň pro box a fotbal.

Filmová kariéra

Po několika menších divadelních představeních se v roce 1957 si zahrál ve svém televizním debutu Pěšky, na koni a vozem (À pied, à cheval et en voiture; 1957), avšak scény, ve kterých se měl objevit, byly z filmu vystřiženy ještě před jeho uvedením.

Jeho zlomovou rolí byla postava Michela Poiccarda alias Laszla Kovacse ve filmu U konce s dechem (À bout de souffle; 1960) Jeana Luca Godarda z roku 1960, která jej učinila hlavním představitelem francouzské Nové vlny. Dále si zahrál například ve filozoficky laděném snímku režiséra Jean-Pierre Mellvilla Kněz Léon Morin (Léon Morin, prêtre; 1961) nebo v kriminálním příběhu Práskač (Le Doulos; 1963). Rolí Adriena Dufourqueta ve filmu Muž z Ria (L´homme de Rio; 1964) se začal přeorientovávat na komerční produkce, především komedie a akční filmy. Do poloviny osmdesátých let byly pro Belmonda typické buď role neodolatelných a šviháckých dobrodruhů nebo o něco cyničtějších hrdinů. Do roku 1986 byl jednou z hlavních kasovních francouzských hvězd. S postupujícím věkem začínal dávat přednost divadelním prknům, kde se setkával s velkým úspěchem. Po vzoru Alaina Delona založil Belmondo svou vlastní produkční společnost Cerito, nazvanou podle dívčího jména jeho babičky. V roce 1989 byl Belmondo za svůj výkon v komediálním dramatu Cesta zhýčkaného dítěte (Itinéraire d'un enfant gâté; 1988) oceněn prestižním Cesarem. Je také držitelem Řádu čestné legie, nejvyššího francouzského státního vyznamenání udělovaného za vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos Francii.

Soukromý život

Belmondo je podruhé ženatý a je otcem tří dětí. Se svojí první ženou Elodií Constantin se oženil 4. prosince 1953 a měli spolu dcery Patricii (zemřela 1994 při požáru) a Florence a syna Paula. Manželství skončilo v roce 1965 rozvodem. Poté měl Belmondo vztah se svými hereckými kolegyněmi Ursulou Andress a Laurou Antonelli. Znovu se však oženil až v roce 2002. Jeho v pořadí druhá manželka Natty Belmondo mu v roce 2003 porodila další dceru. Žádné z jeho dětí se nevydalo na hereckou dráhu, ačkoliv syn Paul se objevil v epizodní roli ve filmu Cesta zhýčkaného dítěte.

V létě roku 2001 zasáhla Belmonda mozková příhoda při jeho pobytu na Korsice, po které strávil následujících šest dní v kritickém stavu v pařížské nemocnici. Od této doby se přestal objevovat jak v divadle, tak na televizní obrazovce.

Filmografie

YouTube

5 nejlepších filmů – Jean-Paul Belmondo
C'est quoi Jean-Paul Belmondo ? - Blow Up


EXCLUSIVE: Jean Paul Belmondo celebrates
his 82nd Birthday with fans and Champagne
J.P.Belmondo – Kořist


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jean-Paul Belmondo
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jean-Paul Belmondo