Aretha Franklin

Z Multimediaexpo.eu
Přejít na: navigace, hledání


Aretha Louise Franklin (25. března 1942 Memphis, Tennessee) je americká zpěvačka, skladatelka a pianistka a jeden ze základních pilířů soulové hudby. Na scéně se pohybuje už přes padesát let. Za dobu svého působení se stala druhou nejúspěšnější držitelkou v historii cen Grammy Award. V roce 1987 Aretha Franklin jako první žena v historii vešla do Rock and Rollové síně slávy. Nazývána Queen of Soul.

Životopis

Počátky kariéry

Franklin se narodila 25. března 1942 v Memphisu ve státě Tennessee v rodině baptistického pastora. Její otec měl 70 vydaných gramofonových desek s nahrávkami svých kázání[1]. Proto také měla blízko ke gospelu, se kterým také začínala od malička v místním kostele. Bohužel její dětství nebylo moc šťastné. Arethyni rodiče si nerozuměli a v 10 letech zemřela matka na zástavu srdce. Poté následovala častá stěhování. Zkušenosti s nahráváním měla už ve 14 letech, kdy vydala své úplně první nahrávky na albu Songs of Faith u společnosti JVB/Battle Records. Aretha byla ovlivněna zpočátku zpěvačkami jako jsou Mahalia Jackson nebo Clara Ward. Zpívání musela zanechat ve chvíli, kdy se ještě jako teenager stala matkou. Při návratu ke zpívání po několika neúspěšných letech u nahrávácí společnosti Motown and RCA v roce 1966 podepisuje smlouvu s Atlanta Records, u které začínají její úspěšná léta.

Atlantic Records

V roce 1967 vyšel její první singl u společnosti Atlantic se jménem I Never Loved a Man(The Way I Love You), přelomový hit, který se dostal do Top 10 Billboard Hot Charts a několik týdnů na 1. pozici Billboard Charts R&B Singles Chart, a druhá skladba Do Right Woman, Do Right Man. Její další singl Respect pocházející od Otise Reddinga znamenal pro Franklin velký úspěch a stal se na několik týdnů číslem 1 a album I Never Loved a Man The Way I Love You, se začalo mohutně prodávat. Dalšími hity byly Babby I Love You, Chain Of Folls and A Natural Woman( You Make Me Feel) , které patřily mezi její největší hity. Od 1968 následovaly roky, kdy Aretha vyhrávala téměř každým rokem ceny Grammy za nejlepší R&B přednes a později se tato kategorie začala nazývat kategorií Arethy Franklin. Celkem jich má 11. Další období bylo spojené s úspěšnými hity "Think", "The House That Jack Built", "I Say a Little Prayer", "Call Me" and "Don't Play That Song (You Lied)". "Spanish Harlem".

Na konci 60. Let byla pozice Arethy jako jedné z nejlepších zpěvaček neotřesitelná. Alba byla v prodejnosti velmi úspěšná a songy se pravidelně umisťovaly na předních pozicích. V roce 1972 se Arethy Amazing Grace, stává s více než 2 miliony prodaných alb až do roku 1996 nejprodávanějším gospelovám albem všech dob. Od druhé poloviny 70. let nástupem dalších hudebních proudů a problémy s nahrávací společností zapříčinily prudký pokles zpěvaččiny popularity a další alba šla s prodejností prudce dolů.

80. léta

V roce 1980 Clive Davis vzal Arethu pod křídla jeho společnosti Arista Records. Singly "United Together" and "Love All The Hurt Away" — duet s Georgem Bensonem — vrátily zpěvačku do Top 10 na The Billboard R&B Singles Chart. V roce 1982 S albem Jump To It, produkované Lutherem Vandrossem zaznamenává prodejní úspěchy a vysoké chartové pozice. 80. léta jsou pro Arethu obdobím zkušeností s populární hudbou a několika úspěšných duetů například s Eurythmics, píseň "Sisters Are Doing It For Themselves" nebo s Georgem Michaelem duet, "I Knew You Were Waiting (For Me)" . V roce 1987 Aretha Franklin vstoupila do Rock and Rollové síně slávy jako první žena v historii hudby. V roce 1987 se zpěvačka vrátila ke gospelu s albem One Lord, One Faith, One Baptism, které nebylo ale tak úspěšné jako album z roku 1972. Následují alba Through The Storm z roku 1989 a z roku 1991 What You See Is What You Sweat, které jsou bez většího ohlasu.

Queen of Soul

Úspěch zaznamenává v roce 1993, kdy boduje píseň Deeper Love, která se objevuje ve filmu Sestra v akci 2. V roce 1994 skóruje s dalším hitem , který produkoval Babyface, balada s názvem "Willing To Forgive, která bodovala v amerických hitparádách. V roce 1995 boduje s dalším hitem od Babyface na soundtracku k filmu Waiting To Exhale, na kterém se podílí s dalšími zpěvačkami jako jsou Whitney Houston, Mary J. Blige, Brandy nebo Cece Winans. Franklin opakuje úspěch v roce 1998, kdy vychází její Hip Hop sloulové album A Rose Is Still A Rose. Úvodní píseň stejného znění se stala pod taktovkou Lauryn Hill jejím dalším hitem . Arethě je 56 let. Píseň i album bodují v hitparádách. Ve stejném roce vystupuje s operní písní Nessun Dorma, kterou vzala po nemocném Lucianu Pavarottim, který byl nemocný. Její podání písně se stalo na předávání cen Grammy jedním z nejlépe hudebníky hodnoceným. Posledními alby jsou z roku 2002 The Queen in Waiting z roku 2003 So Damn Happy a z roku 2007 Jewels in the Crown: All-Star Duets with the Queen.

Úspěšné písně

Reference

  1. DORŮŽKA, Lubomír. Panoráma populární hudby 1918/1978. Praha : Mladá Fronta, 1987. Kapitola Aretha Franklinová, s. 114.  

Externí odkazy